František Sebastián Job (1764 –1834, spoluzakladatel)

Duchovní dědictví

František Sebastián Job se narodil 20. ledna 1767 Neunburgu vorm Wald, na kněze byl vysvěcen roku 1791. Byl profesorem filosofie a teologie v Regensburgu, poté se stal zpovědníkem a později dvorním kaplanem rakouské císařovny Karolíny, sestry krále Ludvika I. Bavorského. Na císařský dvůr do Vídně přišel v roce 1816.

Bůh povolal otce Františka Sebastiána Joba, aby se stal spoluzakladatelem kongregace Chudých školských sester Naší Paní. Otec Job byl dlouholetým blízkým přítelem otce biskupa Michaela Wittmanna. Oběma ležela na srdci starost o obnovu společnosti zruinované osvíceneckými převraty. Byli přesvědčení, že základní buňkou společnosti jsou dobré rodiny, v kterých důležitou a nenahraditelnou roli má žena - matka.

Po náhlé smrti biskupa Wittmanna, se otec Job stal pro Matku Terezii a mladé společenství sester opravdovou oporou. Požádal regensburgského biskupa Františka Xaveria Schwabla, aby dovolil Matce Terezií složit sliby a aby kněz Matyáš Siegert byl poslán do Neuburgu jako duchovní vůdce nového řeholního společenství. Otec Job pro počáteční dobu sestavil prozatímní pravidla "Duch stanov Chudých školských sester Naší Paní", kterým se život mladého společenství řídil.

Zemřel ve Vídni 13. února 1834 pět měsíců po založení Kongregace. Jeho hrob je nyní v klášterním kostele Chudých školských sester ve Vídni.

Duchovní dědictví

Vytisknout stránku Vytisknout stránku27. 10. 2015, 09:50, zobrazeno 1940x