Výročí blahořečení s. Antoníny

Výročí blahořečení s. Antoníny

Málokdo asi víte, že naše celosvětová kongregace má dvě blahořečené sestry. Od roku 1985 s. Terezii Gerhardinger, zakladatelku, a od roku 1999 s. Antonínu Kratochvílovou, mučednici ve 2. sv. válce. V těchto dnech se modlíme novénu u příležitosti 25. výročí blahořečení s. Antoníny. Protože je patronkou církevního školství v ostravsko-opavské diecézi, svěřujeme jí tuto oblast, ale také prosbu vytrvat v dobru až do konce. Více o ní zde.

Zde si můžete přečíst text pro diecézní časopis Okno:

Dne 12. června si připomeneme 25. výročí beatifikace 108 mučedníků 2. světové války, mezi nimiž najdeme také jméno sestry Marie Antoníny Kratochvílové z kongregace Chudých školských sester Naší Paní, rodačky z Ostravy Vítkovic.

Čím nás, její spolusestry, blahoslavená Marie Antonína oslovuje?

Rozhodně svou pevností ve víře, svým zakotvením v Bohu, a to bez ohledu na podmínky a situace, ve kterých se ocitla. Ať ve škole, kde byla velmi schopnou a oblíbenou učitelkou svých žaček nebo ve vězení, kde byla oporou a útěchou svým spoluvězeňkyním, přestože ji dozorci vyslýchali a surově bili. Dokázala odpustit, myslela víc na druhé než na sebe.

Jak může promlouvat k naší době?

V naší nejisté době může promlouvat tím, že svoji jistotu nalézala v Bohu. Naslouchala mu, dívala se na něj a z tohoto důvěrného vztahu pramenila její vnitřní síla. Nebyla zahleděná do sebe. V jejím životě nešlo o seberealizaci, ale o realizaci Božího plánu. Nestyděla se za svoji víru ani v těch nejhorších okamžicích.   

Budete si výročí od beatifikace nějak připomínat v komunitě?

U příležitosti tohoto výročí bude v kostele sv. Pavla v Ostravě – Vítkovicích v neděli 16. června v 9 hodin sloužena o. biskupem Martinem Davidem slavnostní mše svatá, které se rády zúčastníme. Tímto každého zveme ke společnému slavení, při kterém můžeme společně Bohu na přímluvu s. Antoníny, učitelky a patronky církevního školství, svěřit zvláště záležitosti našeho školství.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku3. 6. 2024, 19:59, zobrazeno 38x